Reverzní záznamy a sekundární DNS servery / Reverse records and secondary DNS servers

Read in English below.

Reverzní záznamy

Pro nastavení reverzních záznamů už není potřeba psát na podporu, vpsAdmin se dočkal integrace s DNS servery. Reverzní záznamy tak nastavíte přimo z detailu VPS, popř. z nového menu DNS.

vpsadmin-vps-ptrs

Existující záznamy byly importovány do databáze vpsAdminu. Pokud jste o nastavení reverzního záznamu nežádali, ale předchozí vlastník vašich IP adres ano, může se stát, že ve vpsAdminu tyto neaktuální záznamy uvidíte. Můžete si je buď přenastavit, nebo smazat.

Protože si nyní reverzní záznamy jednoduše nastavíte sami, zrušili jsme automaticky generované reverzní záznamy pro playground VPS. Dopředné záznamy zůstávají.

Sekundární DNS servery

Další novou funkcí jsou sdílené sekundární DNS servery. Chcete-li si ve VPS provozovat vlastní autoritatívní DNS server pro vaše domény, při delegaci u registrátora můžete narazit na to, že vyžadují více serverů s různými IP adresami. I když by jim stačil jeden, vždy je lepší mít servery aspoň dva. Nyní si pro tyto účely můžete ve vpsAdminu vytvořit zóny na našich sekundárních serverech. Primární server budete mít ve VPS a k tomu dostanete dva sekundární servery, aktuálně ns3.vpsfree.cz a ns4.vpsfree.cz. Primární server dokonce vůbec nemusíte mít vystavený do Internetu, je možné jej provozovat na privátní IP adrese a domény delegovat jen na naše sdílené sekundární servery.

Více info ve znalostní bázi.

English

Reverse Records

You no longer need to contact support to set up reverse records. vpsAdmin is now integrated with DNS servers, allowing you to set up reverse records directly from the VPS details or the new DNS menu.

vpsadmin-vps-ptrs

Existing records have been imported into the vpsAdmin database. If you did not request the setup of a reverse record, but the previous owner of your IP addresses did, you might see these outdated records in vpsAdmin. You can either update or delete them.

Since you can easily manage reverse records yourself, we have removed the auto-generated reverse records for playground VPS. Forward records can still be used.

Secondary DNS Servers

Another new feature is shared secondary DNS servers. If you want to run your own authoritative DNS server for your domains in the VPS, you might find that registrars require multiple servers with different IP addresses for delegation. Even if your registrar wouldn’t, it is better to have at least two servers. You can now create zones on our secondary servers in vpsAdmin for this purpose. You will have the primary server in your VPS and two secondary servers, currently ns3.vpsfree.cz and ns4.vpsfree.cz. You don’t even need to expose the primary server to the Internet; you can run it on a private IP address and delegate domains only to our shared secondary servers.

More info in the knowledge base.

3 Likes

Ahoj, novinka je to hezká, ale možná teď budu trochu znít jako nespokojený kritik .
Trochu jsem se na to koukal a nelze měnit reverzní záznamy u adres/rozsahů které mám routované, ale nepřiřazené k interface.
Provozuji VPS s KVM se dvěma ipv6 rozsahy a jeden se přiřazuje na hostující OS a druhý přiděluji ke KVM.
Navíc nelze taktéž nastavit reverzní záznam pro nějakou IPv6(jinou než první adresu) z přiděleného rozsahu.
Mám ještě dotaz. Pokud bych přiřadil adresu k interface přidal reverzní záznam a pak adresu z interface odebral(zůstane routované) tak ten reverzní záznam to přežije, nebo se odstraní? Pokud by si někdo hrál a třeba odstranil adresu úplně a přiřadil jinou, tak ten reverzní záznam k té odstraněné IP zůstane?
To já jenom kdyby byl někdy čas to trochu předělat.
P.S. Nic měnit nepotřebuji, jen jsem si toho všiml, že někdo s nestandartní konfigurací by narazil :smiley: .

V detailu VPS to jde jen na adresy na rozhraní, ale když se přepneš do menu DNS, tak tam to můžeš nastavit u jakékoli adresy, která je do nějaké VPS naroutovaná.

Z větších sítí bývá v databázi vždy jen první adresa, další si můžeš do vpsAdminu sám přidat, ale zatím na to není UI, jde to jen přes API. Z vpsfreectl ip_address list vytáhneš ID sítě a potom vpsfreectl host_ip_address new -- --ip-address $id --addr 1.2.3.4. Potom ty adresy uvidíš i ve webovém rozhraní a můžeš na nich nastavovat reverzní záznamy. Někam do UI tu správu adres přidám.

Reverzní záznamy se ruší, když se daná IP adresa uvolní z tvého uživatelského účtu, tj. v produkci při odebrání adresy od VPS zůstanou, na playgroundu a stagingu se smažou.

1 Like

Díky za info :slight_smile:.

FYI včera jsem tam ten formulář na přidávání host adres dodělal. Dostaneš se tam z detailu VPS, formulář “Routed addresses” a u jednotlivých adres je ikonka s titulkem “Manage host addresses”.

1 Like

Ahoj,
měl bych malou poznámku/dotaz.

Ve VPSAdmin mě zajímalo jestli se v pořádku naimportoval můj reverzní DNS záznam (nechával jsem si ho kdysi zapsat přes podporu). Všiml jsem si malé nesrovnalosti. Doména (v textovém poli) má na konci tečku. To je chyba importu nebo je potřeba na konci doménového jména psát tečku?

Snímek obrazovky_20240723_160826

EDIT: Teď koukám, že tečky jsou i v tvém příspěvku. To je nějaká syntaxe, kterou neznám? :slight_smile:

Discourse mi neumožňuje 2. editaci tak to napíšu takto.
Už vím co to je. Jde o FQDN. Člověk se pořád něco učí. :smiley:

1 Like

Bohužel některá doménová jména nejdou. Zkoušel jsem delší třeba .foundation a nešlo to. :frowning:

Už by to mělo jít :slight_smile:

Ahoj. Nepamatam sa presne ale asi sa to predtym nastavovalo cez podporu.
image
Neviem uplne kto je vanio.cz
Chcem sa opytat ze musi to byt mail.domena.xx.? Aj ked mi nic nebezi na mail.domena.xx? A napriklad k IPv6 neni nic nastavene… Neviem vobec ci je to v pohode.

To je stary zaznam, kterych bude v DB po migraci asi jeste dost, nedalo se vyhodnotit jednoduse, co uz neni aktualni, abychom nekomu neco nesbourali, tak se to pri automatizaci premigrovalo vsechno, jak to bylo.

Obecne, muze tam byt nastavene, co chces - vliv to ma na mail, kdy strana, ktere posilas mail, se ve vetsine pripadu podiva, jak se ten odesilajici mail server jmenuje a pokusi se resolvnout reverzni zaznam - a pokud nesedi, tak tuhle informaci hodne adminu povazuje za duvod ten mail zahodit jako spam (nebo minimalne vsichni prictou nejake skore, ze to vypada podezrele)

Takze pokud se Ti bude mailserver na te IP adrese hlasit jako “mailserver.example”, tak pak by PTR record mel vypadat jako “mailserver.example.”. K tomu pak ladi, ze u vsech domen, kde chces pouzit jako mailserver tenhle “mailserver.example.”, nastavis MX zaznamy tak, aby smerovaly prave na “mailserver.example.”.

(tecka na konci == FQDN, znaci, ze je to korenova zona, nad kterou uz nic neni, tedy, s tou teckou je pak jasne, ze pises cele domenove jmeno a ne jen cast)

To může být nastaveno z dřívějška pro danou IP.
Můžeš si tam dát jakou doménu/subdoménu chceš. např. petr.domena.xx , info.domena.xx nebo jen domena.xx
si přečti Co je to reverzní záznam (PTR) a jak ho nastavit? | vpsFree.cz
sice to je rok 2017 ale je to stále stejné.