Nahrada CentOS

Ahoj,
chcem po case preinstalovat server a kedze aktualne mi tam bezi CentOS, tak by som rad vedel co teda pouzit ako nahradu, ktora je dostupna na vpsFree ?
Idealne nieco kde budem moct pouzit povodne konfiguraky z RH based distra.

Diky

Martin

Linuxové distribuce ve vpsFree.cz [Znalostní báze] ? :slight_smile:

Jasne, skor mi islo o nejake prakticke doporucenie, co sa tyka pripadnej migracie :slight_smile:

Rocky nebo Alma jsou barevný klony RHELu. Pár věcí je jinak, ale to je dané vyšší verzí redhatu ze kterého vycházejí. Konfiguráky ze sedmičky to počítám z větší části přežijou… ale to záleží co na té mašině všechno máš.

Diky.
Nic extra, web , mail, dns, db, vpn, klasika :slight_smile:
Vidim ze tam je este Alma a Centos Stream.

Nejake skusenosti, alebo doporucenia ?

Jasne, ze mozem tri dni skumat na webe rozdiely, pozitiva a negativa :slight_smile: ale to sa mi prave nechce, preto by som rad nejake skusenosti z praxe :slight_smile:
Co bude najmenej pracne na prechod z CentOSu.

CentOS Stream bych tam osobně nedával. Ona ta migrace na něj projde, ale je potřeba si uvědomit že už to pak není RHEL-klon ale vývojový stupínek mezi Fedorou a RHELem. Chodit se na tom počítám dá v pohodě (nezkoušl jsem), ale třeba kompatibilita s EPELem šla do pryč. Teda aspoň dle ofiko oznámení, jak moc je to problém v praxi netuším.

Alma a Rocky jsou paralelní projekty řešící to samé… jsou to prostě barevné klony. Oba projekty dokonce mají způsob na přehození z CentOS 8 (toho ne-Streamového) na svojí osmičkovou verzi. Prostě dopatchuješ CentOS na latest (8.5) a pak pustíš migrační skript. Ono to za pá minut dojede, otočíš mašinu, když naběhne tak bys měl být nejspíš ok. Pokud bude něco blbnout, tak si mašinu vrať ze snapshotu. No stress.
Ty upgrade skripty nejsou nic světoborného, vymění to core balíky, kernel, odinstaluje branding, smaže stará repa a nahodí nová, a pak to pustí distro-sync takže dostaneš latest verze z repozitářů.

V práci jsem pak taky řešil porovnání Rocky vs. Alma vs. EuroLinux vs. nějakýnonameklon a skončili jsme u Rockyho. Proti Almě nebyl vlastně rozdíl, ale Alma vypadala (cca 2021/2022) že má spíš komunitu uživatelskou, ne vývojářskou. Tak jsme šli do Rockyho a pohoda. Ale jako funkčně a tak je Alma stejná.

CentOS Stream 9. Protože, proč ne? Dost záleží, jaké má být použití, ale o tom jsi toho moc nenapsal. Pokud máš důvod, proč Stream ne, rád bych ho věděl.

CentOS Stream není něco mezi Fedorou a RHELem. Je to budoucí minor release RHELu (a Rockyho, Almy…). Ale nemá to striktně oddělené feature updaty od bezpečnostních. Ale taky to neznamená, že se tam nějak hekticky všechno mění. Dal bych tomu příležitost. Klony RHELu mají téměř zanedbatelný vliv na to, co se opraví a co ne. Proč nebrat distribuci od přímo od výrobce, ale jenom od natěračů, kteří ji jenom přelakují jinou barvou?

Ani Rocky, ani Alma nemá významnou vývojářskou komunitu. Stačí se podívat na changelog těch balíčků. Kdo tam přesně dělá změny.

Diky za obsiahlu odpoved :slight_smile:
Nejde mi ani o to aby tam migracia bola uplne automaticka, ale aby som uplne nemusel prepisovat vsetky konfiguraky ako by to bolo v pripade, ze by som napr presuval z CentOS na Debian, kde su konfiguraky na inych miestach.

Nemam problem upravit co treba, ale zase s tym nechcem stravit niekolko dni :slight_smile:
Tak este sa rozhodnem medzi Almou a Rocky :slight_smile:

Este raz diky :slight_smile:

1 Like